Porcelanowy wazonik z herbem miasta Lauenburg. i. Pom., 1 poł XX w.

Suweniry miejskie pojawiają się wraz z rozpowszechnioną w drugiej połowie XVII wieku modą na podróżowanie. Ich zadaniem było upamiętnianie miejsc i wydarzeń. Przedmioty tego typu są niezwykle wartościowe nie tylko pod względem historycznym, ale również kolekcjonerskim. Zabytki stanowią niezwykle finezyjną i często wyszukaną formę dokumentowania historii każdego miasta.

Prezentowany wazonik jest częścią kolekcji przedstawiającej czasy, kiedy Lębork był jeszcze miastem niemieckim. Większość przedmiotów opatrzona jest bowiem jego niemiecką nazwą – Lauenburg in Pommern. W dużej części są to przedmioty reklamujące lęborskie zakłady usługowe, branżę restauratorską, miejskie urzędy czy placówki kulturalne.

Wazonik o białej barwie posiada w centralnym punkcie herb miasta Lauenburg i. Pom. W centralnej części widoczne baszty o ciemnych dachach, charakterystyczne dla systemu obronnego Lęborka. Po prawej stronie siedzi lew o barwie żółtej, poniżej widoczna jest niebieska rzeka Łeba, zaś tło nieba jest czerwone. Brzeg herbu jest zdobiony złoconą linią. Całość kompozycji uzupełniona po bokach labrami o motywach roślinnych, zaś górę wieńczy forma muru obronnego z trzema blankami.

Porcelanowy wazonik z herbem miasta Lauenburg. i. Pom., 1 poł XX w.
Porcelanowy wazonik z herbem miasta Lauenburg. i. Pom., 1 poł XX w.