Skocz do głównej treści strony
Muzeum w Kieszeni

Etnografia cz.2

Odsłuchaj tekst strony

Eksponaty kultury materialnej, pochodzące z kaszubskiej wsi, są skromne, jednak ich wyjątkowość polega na ogromnym przywiązaniu do nich właścicieli. Często mogły służyć przez wiele pokoleń, były dziedziczone z dziada pradziada, jak najcenniejsze pamiątki – nawet te przedmioty, które służyły do codziennego użytku. Nie brakuje tu narzędzi rolniczych, rybackich, czy tych, które były używane w domach. 

Dużą grupę zabytków stanowią narzędzia rzemieślnicze. Należy pamiętać, że większość sprzętów codziennego użytku była produkowana i naprawiana w lokalnych zakładach rzemieślniczych, jak na przykład maszyny do szycia, obuwie skórzane, okrycia wierzchnie itp.

Bardziej barwną częścią kultury pomorskiej wsi są rzeźby, obrazy malowane na szkle lub płótnie, elementy haftu kaszubskiego, czy ceramika. Tu skondensowały się barwy i motywy tak często wykorzystywane we współczesnym wzornictwie. Widoczne gołym okiem jest tu przywiązanie do tradycji, wierzeń – zarówno tych przedchrześcijańskich, jak i osadzonych w wierze katolickiej, które współistnieją ze sobą ukazując głęboko zakorzenioną tradycję i obyczajowość.

Przejdź do góry strony